Karl Arvidsson, Larissa Borck och Nils Harnesk diskuterar aktuella nyheter i Museipanelen, som leds av Fredrik Emdén, omvärldsredaktör på Riksantikvarieämbetet. Foto: (CC BY)

Nytt avsnitt av Museipanelen

Museipanelen samlas på nytt för att diskutera nyheter och trender inom museisektorn. Den här gången är det nedläggningar i USA, armlängds avstånd och frågan om huruvida museerna står inför en framtida kompetenskris som diskuterades.

Hur stor är oron inom svensk museisektor över det som händer i USA? Och är svenska museer tillräckligt bra på att identifiera morgondagens kompetensbehov? Och vilka blir konsekvenserna av att  ansvaret för konstinstitutionernas innehåll flyttas till tjänstepersoner utanför verksamheten?

Det är några av frågorna som diskuteras av Museipanelen, som den här gången består av Karl Arvidsson, chef för avdelningen museum, konst och kultur i Mölndals stad, Larissa Borck, antikvarie med ansvar för digital utveckling vid Sörmlands museum och Nils Harnesk, avdelningschef på Norrbottens museum.

Samtalet leds av Fredrik Emdén, omvärldsredaktör på Riksantikvarieämbetet.

Se museipanelen här:

 

Kategori

Ämnen


Omvärld och insikt

omvarld@raa.se


  • Publicerad:
  • Uppdaterad: